Vítovka 22.-23.4.2023 Seznamovací a pokračovací výcvik

Vítovka 22.-23.4.2023 Seznamovací a pokračovací výcvik

čtvrtek , duben 27, 2023 Seznamovací kurz Pokračovací výcvik

O víkendu proběhl seznamovací a pokračovací kurz.

Na víkend bylo v předpovědi hlášené okno na případný víkendový kurz,  takže jsme neváhali a vypsali víkendový termín. Pro velký zájem jsme se s Jerrym domluvili, že pojedeme učit oba a vypsali termín jak pro seznamovací kurz, tak pro pokročilejší kluky.

V sobotu bohužel dorazil jen Milan a Láďa, který se ale necítil nejlépe a navíc musel odjet dříve, než se vůbec rozchodilo počasí.

Milan tak musel potrénovat svou trpělivost a vyčkávání na vhodné podmínky - i to k tomu patří :)  To se mu nakonec velmi dobře vyplatilo. Odměnou mu byly luxusní podmínky v podobě prázdného kopce,  instruktora jen pro sebe a perfektního počasí :)  Díky tomu se taky bez ztráty kytičky přehoupl ze seznamovacích poskoků k letům shora kopce, odkud za ideálních podmínkách trénoval přímé lety. 

V neděli byla účast kompletní. Padáčkáři, hned od rána zafukovaní za kopec a do křoví, dávali znát, že podmínky pro ně jsou za hranicí bezpečnosti a pro nás, že budou velmi náročné. 

Nebylo tedy moc kam spěchat. Začali jsme chystat výbavu a skládat školní rogala.

Na kopec si s námi přijel vyzkoušet své nové rogalo Icaro Easy pilot Tomáš. Žáci se tak mohli seznámit s konstrukcí moderního stožárkového rogala. Tomáš nám předvedl dva pěkné lety a taky rozdíl v klouzavosti jeho dvoupotahu oproti školním "Danám"

Do seznamovacího kurzu nám přibyl nový žák Artur. Toho si vzal pod kopec na první seznamovací starty  instruktor Jerry.  Artur, jako naprostý začátečník, za krátký čas  přišel startům na kobylku a během dne se s Jerryho intenzivní péčí dostal rychle za ostatními na více svažitý  začátek kopce. Odtud si dal několik velmi pěkných startů a kratších letů.

Kluci pro které to byl již druhý nebo několikátý den výcviku, se rovnou přesunuli na začátek kopce, aby si oživili, kde minule skončili a během dne se posouvali výš a výš. 

Podmínky byly velmi náročné, přesto se s tím všichni poprali a začali si zvykat na ne vždy je počasí dokonalé, a že ne do všeho je dobrý nápad startovat. Přes poledne se do toho všeho opřela ještě navíc termika, poryvy zesílily, intervaly mezi nimi se zkrátily a už se nedalo trénovat. Dali jsme si tedy pauzu, kterou jsme využili pro hodinu teorie.

Jerryho perfektně připravená přednáška o aerodynamice (což je jeden z okruhů povinné teoretické části výcviku) byla velmi poučná, a protože se kurzu účastní mmj. i kluci s technikcým vzděláním a nadáním, tak se hodně diskutovalo a rozebíralo. Mezitím se nám počasí uklidnilo, kluci se  nasoukali zpět do svých postrojů a pokračovalo se v praktickém výcviku. 

Den pokračoval dobře, intervaly mezi poryvy byly dostatečné pro bezpečné starty takže jsme v pohodovém tempu pokračovali až do pozdního odpoledne.  Klukům postupně z takového množství startů a nošení rogal zpět na start, postupně docházely síly, blížící se fronta  otáčela vítr pořád častěji do nestartovatelného směru, takže jsme se všichni shodli, že už nám dnes stačilo, a že den ukončíme. 

Rogala jsme z posledních sil odnosili nahoru, sbalili je do obalů, nanosili na auta, přivázali a postupně se pomalu rozloučili

Počasí sledujeme a hned jak nám opět dovolí, vidíme se co nejdříve na kopci - potažmo ve vzduchu! 

Charlie

Zatím žádné komentáře
Vyhledávání